Rosół to tradycyjna polska zupa. Jest pyszny i zdrowy. Uważany jest za lek na przeziębienie. To także idealne comfort food - rozgrzeje, utuli, przywoła piękne wspomnienia. Przygotowuje się rosół na bazie różnych mięs - popularny jest np. z kurczaka. Musi być w nim też dużo warzyw.

Skąd się wzięła nazwa rosół?

Jak tłumaczy znany językoznawca profesor Jan Miodek, nazwę "rosół" trzeba kojarzyć z solą. Dzisiejszy rosół pochodzi od wyrazu "rozsolić" i miał pierwotną postać "rozsół". A to dlatego, że przeszłości mięso konserwowano solą, a potem suszono. Przed jedzeniem, należało tak zakonserwowane mięso wymoczyć, czyli rozsolić.

Reklama

Jak ugotować klarowny rosół?

  • Mięso przygotowane na rosół wkładamy do zimnej wody i dopiero doprowadzamy do wrzenia. To wpłynie nie tylko na przejrzystość rosołu, ale również na jego smak. Mięso wrzucone do wrzątku zetnie się natychmiast z wierzchu i odda znacznie mniej smaku zupie. Tak gotowany rosół zyska na przejrzystości.
  • Rosół gotujemy na wolnym ogniu. Ma delikatnie mrugać, a nie wrzeć. Gdy wygotuje się dużo płynu, dolewamy do rosołu gorącą wodę z czajnika, a nie zimną z kranu.
  • Rosół gotujemy w garnku bez przykrycia.
  • Usuwamy szumowiny. Szumowiny to skoagulowane białko, które tworzy się na powierzchni gotującego się rosołu. Tu nie ma zgody, jedni twierdzą, że nie należy ich usuwać, bo same sobie spokojnie opadną na dno, inni uważają, że trzeba się ich koniecznie pozbyć.

Co zrobić, gdy rosół po ugotowaniu jest mętny?

Jeśli ugotujemy rosół i zupa jest mętna, możemy sobie z tym łatwo poradzić.

  • Klarowanie białkiem jajek. Najpierw rosół cedzimy, warzywa i mięso odkładamy. Do gotującego się rosołu należy wlać ubite wcześniej 1-2 białka jaja i wymieszać z zupą. Odstawiamy z palnika i czekamy, aż białko jajek opadnie na dno. Możemy potem przecedzić rosół przez bardzo gęste sitko lub gazę.
  • Goździki. Dodanie goździków do rosołu pomaga usunąć niepożądane zanieczyszczenia i sprawić, że zupa będzie bardziej przejrzysta.
  • Cebula z łupiną. Do gotującego się bulionu dodaj przekrojoną na pół cebulę z łupiną, którą wcześniej opaliłeś ogniem. Poprawi to kolor, klarowność oraz smak całej zupy. Jeśli nie masz dostępu do palnika (większość kuchni jest teraz indukcyjnych) to możesz podpiec cebulę w piekarniku.